Mayura Natiyanjali 2019 SLOT

* Time may subject to change. Committee has full rights on it.


Day 1 - 01.03.2019 - Friday
S.No Name Guru In time Out time Duration Type of Dance Solo/ Group
1 Mangala Isai   5:20 PM 5:50 PM 0:30    
2 Mr.G.Narendra & Smt.Dheepa Narendra   5:55 PM 6:35 PM 0:40 Baratham Group
3 Inauguration   6:40 PM 6:55 PM 0:15    
4 Lasya School of Dance, Walaja Smt.Mahalakshmi Karthikeyan 7:00 PM 7:30 PM 0:30 Baratham Group
5 Rechitha Nruthyalaya, Chennai Dr.Vijay Madhavan 7:35 PM 8:05 PM 0:30 Baratham Solo
6 Bharatha Natyalaya, Chennai Smt.Latha Ravi 8:10 PM 8:40 PM 0:30 Baratham Group
7 Shanmuga Natya Palli Sri.S.Rajendran 8:45 PM 9:15 PM 0:30 Baratham Group
Day 2 - 02.03.2019 - Saturday
S.No Name Guru In time Out time Duration Type of Dance  
1 Koothambalm Dance School, Karur Sri. Sivaloganathan  5:45 PM 6:15 PM 0:30 Baratham Group
2 Archana Naraanamurthy, Chennai Sri.Pandanallur S.Pandian 6:20 PM 7:20 PM 1:00 Baratham Solo
3 Barathanjali, Chennai Smt.Anitha Guha 7:25 PM 7:55 PM 0:30 Baratham Group
4 Sri Sai Nrithyalaya, Chennai Smt.Nandhini suresh 8:00 PM 8:40 PM 0:40 Baratham Group
5 Kalaivani rajmohan, Delhi Smt.Keeranur Govindarajan Pillai 8:45 PM 9:15 PM 0:30 Baratham Solo
6 Kathak Abhijaat, Chennai Swati potluwar 9:20 PM 9:50 PM 0:30 Kathak Group
7 Aishwarya iyer, Salem Sri.Pandanallur S.Pandian 9:55 PM 10:25 PM 0:30 Baratham Solo
Day 3 - 03.03.2019 - Sunday
S.No Name Guru In time Out time Duration Type of Dance  
1 Sri Nethralaya, Chennai Sri.Prakash 5:20 PM 5:50 PM 0:30 Baratham Group
2 Lasya natyalaya, Coimbatore Smt.Sandhiya 5:55 PM 6:25 PM 0:30 Baratham Group
3 Sri Sai Nrithyalaya, Coimbatore Smt.Lavanyasri 6:30 PM 7:00 PM 0:30 Baratham Group
4 Mailai sapthaswarangal, Mayiladuthurai Ms.Narmatha Velu 7:05 PM 7:45 PM 0:40 Baratham Group
5 "Nritya Shiva" by Naatyasukrutha, Bangalore Sri.Prasanth Shastry & Smt.Hema Prasanth 7:50 PM 8:30 PM 0:40 Baratham Group
6 Rajamani ammal kalaikoodam, Coimbatore Sri.P.Roopathi 8:35 PM 9:05 PM 0:30 Baratham Group
7 Bhavana balaji, Chennai Ms.Archana Narayanamurthy 9:10 PM 9:40 PM 0:30 Baratham Solo
8 Thivya priya lashmi, Kanchipuram Smt.Krishnakumari Narendran 9:45 PM 10:15 PM 0:30 Baratham Solo
9 Sree Charan Academy, Coimbatore Smt.Jayanthi Ramachandra 10:20 PM 11:00 PM 0:40 Baratham Group
Day 4 - 04.03.2019 - Monday
S.No Name Guru In time Out time Duration Type of Dance  
1 Porsabai Academy of Performing Arts, Coimbatore Smt.Nandhini murugan 5:10 PM 5:50 PM 0:40 Baratham Group
2 Bhavani Natyalaya  Smt.Bhavani 5:55 PM 6:25 PM 0:30 Baratham Group
3 Barathalayam School of Dance, Coimbatore Smt.Mathula kishore 6:30 PM 7:10 PM 0:40 Baratham Group
4 Sri Abirami Natyalaya, Coimbatore Smt.Parimalam venkatraman 7:15 PM 7:55 PM 0:40 Baratham Group
5 Nrithyaranjani fine Arts Academy, Mumbai Smt.Revathi Srinivasaraghavan 8:00 PM 8:40 PM 0:40 Baratham Group
6 Sri Nrithyalaya Chennai Smt.Srimathi Venkat 8:45 PM 9:25 PM 0:40 Baratham Group
7 Sri Sudarshini Natyalaya, Chennai Smt.Charulochana 9:30 PM 10:10 PM 0:40 Baratham Group
8 Baratham School of Dance , Chennai Smt.Himaja  10:15 PM 10:45 PM 0:30 Baratham Duet
9 Punshpanjaji Dance School Smt.Radha  10:50 PM 11:30 PM 0:40 Baratham Group
10 Sunartaka Trust Smt.Kousalya Srinivasan 11:35 PM 12:05 AM 0:30 Baratham Group
11 Spoorthi School of Dance, Bangalore Smt.Suma rajesh 12:10 AM 12:50 AM 0:40 Baratham Group
12 Niruthyalaya Dance School, Tanjore Smt.Subathra 12:55 AM 1:35 AM 0:40 Baratham Group
13 Jathiswaram Centre for Art & Culture Smt.Aparna Ramesh 1:40 AM 2:20 AM 0:40 Baratham Group
14 Lasya Nrithyalayam, Srirangam Smt.Thushara Srinivasan 2:25 AM 3:05 AM 0:40 Baratham Group
               
               
               
               

 

* Time may subject to change. Committee has full rights on it.